Książki i publikacje
Uprawa winorośli
“Uprawa Winorośli” adresowana jest zarówno do plantatorów, jak i winoogrodników – amatorów. To kompendium podstawowej winoroślarskiej wiedzy popartej trzydziestoletnim doświadczeniem autora.Wydawcą jest Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne w Warszawie. Książka ma twardą okładkę i 190 stron bogato ilustrowanego tekstu. W stosunku do poprzednich wydań treść jest poprawiona i uzupełniona.
PWRiL,W-wa, 2013 r.
Uprawa winorośli
Trudna sytuacja ekonomiczna obecnych czasów wyzwala wiele nowych inicjatyw, zmierzających do poprawy bytu mieszkańców wsi. Typowym tego przykładem są coraz popularniejsze gospodarstwa o profilu agroturystycznym, dla których winnica, a w szczególności pełna wina piwnica, może być atrakcją przyciągającą turystów. Dzisiejsze winnice są zakładane najczęściej w rejonach gdzie kiedyś już istniały, np. Dolny Śląsk, Wielkopolska, Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, Małopolska, Podkarpacie. Wiele wskazuje na to, że inicjatywy te mają realną szansę powodzenia. Są ostrożne i opierają się na rozsądnie przeprowadzonych kalkulacjach ekonomicznych. Głównym celem tej książki jest wyjście tym inicjatywom naprzeciw, uporządkowanie winoroślarskiej wiedzy oraz fachowa pomoc w ich realizacji.
Wydawnictwo Plantpress, Kraków, 2009 r.
Winorośl
Wydawnictwo Działkowiec, W-wa, 2007r.
Winorośl i wino
PWRiL, W-wa, 2006r.
Winorośl w ogrodzie
Krzewy winorośli od niepamiętnych czasów są związane z pięknymi ogrodami i to nie tylko z powodu smacznych owoców i cennych win gronowych. To piękne pnącze może także ocieniać nasze altany, osłaniać ogrodowe zakątki, zdobić okazałymi liśćmi przebarwiającymi się jesienią.
Coraz więcej jest odmian znoszących nasz klimat z powodzeniem. Staranne pielęgnowanie krzewów, prowadzenie w odpowiednich formach, uprawa w dobrze wybranych miejscach, umiejętna ochrona przed mrozami i przymrozkami – wszystko to sprzyja rozpowszechnieniu winorośli w naszych ogrodach. Winorośl w ogrodzie to inne spojrzenie na ten cenny krzew, użyteczny pod wieloma względami.
PWRiL, W-wa, 2006r.
Uprawa winorośli
Myślą przewodnią tej książki jest pokazanie, jak osiągnąć cel najważniejszy – opłacalność produkcji winogron w polowej uprawie odmian przerobowych i deserowych pod osłonami, w warunkach naszego, mniej sprzyjającego klimatu. Zawarte w książce informacje to wynik wieloletnich badań w moim gospodarstwie, dotyczących nie tylko doboru odmian, sposobu uprawy krzewów, ale i doświadczalnych prac nad produkcją wina, które pozwalają mi na stwierdzenie, że uprawa winorośli w Polsce może być opłacalna i warto ją podjąć.
PWRiL, W-wa, 2003r. – nakład wyczerpany
Wino z własnej winnicy
Własna winnica, własna piwnica – to brzmi bardzo ambitnie i kojarzy się z dużą skalą przedsięwzięcia. Nie o ilość jednak chodzi. Wystarczy mieć krzak winorośli odpowiedniej odmiany, umieć wykorzystać owoce i stworzyć atmosferę sprzyjającą popijaniu swojego wina w dobrym czasie. Wtedy satysfakcja będzie pełna: docenimy wino, nie będziemy żałować czasu, jaki pochłania jego produkcja, i na pewno każde następne będzie lepsze.
PWRiL, W-wa, 2000r. – nakład wyczerpany
101 odmian winorośli
Jest to pierwsza propozycja ampelograficzna omawiająca szczegółowo dwa klucze do rozpoznawania odmian winorośli, opis poszczególnych odmian (cechy morfologiczne, fenologię, cechy gospodarcze) oraz klasyfikację i przydatność danej odmiany do uprawy w Polsce. Książka jest bogato ilustrowana (opis każdej odmiany jest zaopatrzony w rysunek liścia, a niektóre odmiany są ukazane na barwnych fotografiach na końcu książki). Przeznaczona jest dla studentów Akademii Rolniczych i dla uprawiających winorośl producentów i amatorów.
współautor prof. dr hab. Bolesław Sękowski, PWN, W-wa, 1996r. – nakład wyczerpany
Ogród winoroślowy
Krzewy winoroślowe od niepamiętnych czasów są związane z pięknymi ogrodami w cieplejszym klimacie, i to nie tylko z powodu owoców i cennych win gronowych. To piękne pnącze może także ocieniać nasze altany, osłaniać ogrodowe zakątki, zdobić okazałymi liśćmi przebarwiającymi się jesienią.
Coraz więcej jest odmian znoszących nasz klimat z powodzeniem. Staranne pielęgnowanie krzewów, prowadzenie w odpowiednich formach, uprawa w dobrze wybranych miejscach, umiejętna ochrona przed mrozami i przymrozkami – wszystko to sprzyja rozpowszechnieniu winorośli w naszych ogrodach. „Ogród winoroślowy” to inne spojrzenie na ten cenny krzew, użyteczny pod wieloma względami.
PWRiL, W-wa, 1997r. wydanie II – nakład wyczerpany
Ogród winoroślowy
Nie wszyscy wiedzą, że nawet w naszym chłodniejszym klimacie można z powodzeniem uprawiać winną latorośl. Trzeba tylko wybrać odpowiednią odmianę, oraz właściwie pielęgnować i formować krzewy – a wtedy jesienią będą one zdobiły nasz ogródek pięknymi barwami liści i dorodnymi kiściami smacznych winogron.
Książkę tę polecamy wszystkim ogrodnikom-amatorom, którzy pragną mieć na swych działkach altany, pergole lub zielone korytarze własnoręcznie wykonane z efektownie uformowanych i obficie owocujących krzewów winoroślowych.